Oto Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güven Far ailesi olarak Gelişen lojistik hizmetleri sayesinde oto yedek parça çeşitliliği arttı ve ulaşımı kolaylaştı.
Araç tamiri, bakım veya denetim ve yağ değişimi için araç servise gittiğinde, kimse uzun süre beklemek istemez. Bu yüzden bir çok araba markasının büyük bakım merkezlerinin uygulaması, ufak tefek tamir işleri için küçük tamir atölyelerine yönlendirerek, imkan oldukça randevu alınmadan araç sahiplerinin araçlarıyla ilgili işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. Bunun dışında son yıllarda, servis şubeleri açılarak, müşterilerin randevu almadan yağ değişiminden, lastik bakımı, oto yedek parça gibi birçok alanda  hizmet alabilmeleri sağlanmıştır. Aracın hızlıca toparlanması müşteri yoğunluğu yada randevusuz gitmeyle bir bağlantısı olmamakla beraber, asıl önemli olan ihtiyaç duyulan yedek parçaların halihazırda elde bulunmasıdır. Markaların çeşitleri ve araç parçaları göz önünde bulundurarak, otomobil teknikeri ve uzmanlar, eskiye nazaran daha yetenekli lojistik hizmeti ve modern bilgi akış sistemi sayesinde, fırsatları değerlendiriyorlar.
Günümüzde, yedek parça araştırması bir otomobil teknikerinin eğitiminde yer almaktadır. İhmal edilen ve hatalı yapılan bakımlar büyük hasarlara yol açabilir. Bu yüzden araç bakım ve tamirde yetkili servisleri ve orijinal parçaları tercih edin.

Oto yedek parça nedir ?
Otomobil teknikerleri binlerce parça arasından, seçilmiş bir parçayı diğerlerinden ayırarak tespit edebilmek, bu alanda uzmanlık gerektirir. Otomobil teknikerleri ise bu bilgileri 3,5 yıllık eğitim süreçlerinde öğrenmiş bulunuyorlar. Atölyelerde, yetişen atölye elemanı ( tekniker ), mevcut bilgi ağını nasıl kullanması gerektiğini öğrenmiş oluyor. Bu sayede sözleşmeli markaların anlaşmalı servis bakım alanlarındaki, stok mevcuduna entegre olarak, alanların kendi stoklarında bulundurdukları, orijinal parça ve yedek parçalara ulaşılabiliyorlar.
Anlaşmalı servis bakım merkezlerinde, marka oto yedek parçalar
marka bağlantılı servis bakım merkezlerinde, genelde, sık ihtiyaç duyulan yedek parçalar bulundurulur. Örneğin; en önemli değişim parçaları, filtre ve ampul gibi malzemeler. Müşteriler için avantaj olan, parçaların anında monte edilebilmesidir. Günümüzdeki modernleştirilmiş sevk işlemleri sayesinde, üretici, tedarikçi gibi yerlerden servis bakım merkezine ihtiyaç duyulan parçaların teslim edilmesi, birkaç gün içinde gerçekleştirilmektedir.

Yedek parça nedir ?
Tedarikçiden, orijinal araç yedek parçaları anlaşmalı servis bakım merkezlerinde orijinal parçalar sunulurken, müşteriler anlaşması olmayan herhangi bir tamirhanede, tedarikçiler tarafından temin edilen ve kendi isimlerini taşıyan ürünlerle karşı karşıya kalır. Bunun avantajı: kalitesi her zaman daha kötü olmamakla birlikte, orijinal yedek parçalardan daha hesaplı olması. Yedek parça fiyatları incelenirse orijinal yedek parçaya eşdeğer alternatif bazı parçalardaki fiyat farklarının çok fazla olduğu görülür. Bunun nedeni parça kalitesi ve üretildiği yer gibi etkenlere bağlıdır. Dezavantajı ise: aracın garantisinin devam etmesi. Bunun sebebi veya ana fikri şu dur ki; araçlarda orijinal olmayan yedek parça kullanıldığında, var olan garanti kapsam dışı kalıyor. Bu sebeple, araç sahibinin kullanılacak olan yedek parçaların orijinal olması konusunda titizlik göstermelidir.

Oto yedek parça, yedek parça fiyatları?
Aşınmış, eskimiş ve yedek parçalar yeni veya eski araçlarda, aşınmış veya eskimiş parçalar, örneğin; silecek ve far lambaları gibi, araç sahibinin satın alıp kendi başına sorunsuz monte edebilir. Bahsi geçen parçaların her an hali hazırda bulundurulması gerekmektedir. Sürekli seyir halinde olan araçlarda yedek parçalara sıkça ihtiyaç duyulur. Fakat bu gibi durumlarda, araçların tamirhanelere götürülüp, aşınmış fren sistemlerini ve egzoz değişimleri gibi işlemleri yaptırmak gerekir.

Hotline
05534347129